Náš příběh

Přečtěte si o historii Hrnčířského dvoru ve Zvířeticích

O nás

Historii Hrnčířského dvora ve Zvířeticích lze dohledat až do středověku a vždy byla spojena s historií Zvířetického panství. Nedaleká zříceninu hradu Zvířetice i Hrnčířský dvůr ve Zvířeticích patřil vždy Pánům ze Zvířetic. 

Hrad Zvířetice sloužil jako orientační bod na kupecké stezce z Prahy směrem na sever. Byl to brod přes řeku Jizeru, právě pod hradem Zvířetice, který vytvářel důležitost tohoto místa. 

Hrnčířský dvůr byl už v dávných dobách vyhlášený jako zájezdní hostinec, kde se dalo odpočinout a vyměnit povoz. Zde se pak putující kupci museli rozhodnout, zda poputují dále podél řeky Jizery směrem k nejvyšší hoře lužických hor, k Ještědu a dále pak až do Žitavy. Nebo poputují směrem k Bezdězu a dále až do Drážďan. Dobu zájezdního hostince ukončila éra výstavby mostů. Období panské zprávy ukončil patent O zrušení nevolnictví.

Do zrušení nevolnictví celá vesnice Zvířetice byla povinována robotou pro panství Zvířetice. Patent však situaci změnil natolik, že usedlost byla prodána za velice výhodnou koupi drábovi Macháčkovi, který patentem o zrušení nevolnictví přišel o práci. Macháčkovi a jejich potomci zde žili celá léta. Poslední dědička této usedlosti zemřela v 70.letech minulého století, kdy usedlost již spravovalo místní JZD. Byli to velké společenské změny a především restituce v 90.letech minulého století, které umožnily prodej.

Novými majiteli se stali v roce 1996 Čáslavský Petr a  Kořínek Michal, kteří usedlost přebudovali na Hrnčířský dvůr Zvířetice.

Tradiční keramika

Nakupte si u nás výrobky tradiční keramiky nebo přijďte na workshop a vytvořte si je sami.

Kavárna s cukrárnou

Dobrá káva, osvěžující nápoje, i lahodné dortíky už na vás čekají.

Rodinná atmosféra

Přijďte si k nám odpočinout a načerpat novou sílu.